Śladami kultury i historii Żydów
-
Dni Izraela w Krakowie - 10-17 maja
Od 10 do 17 maja w Krakowie odbywać się będą Dni Izraela. Wydarzenie to, mające już dziesięcioletnią tradycję zapoczątkowaną przez Jonathana Ornsteina, wykładowcę judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim przybliża zainteresowanym kulturę, naukę i historię narodu żydowskiego. W tym roku w trakcie wykładów, spotkań i warsztatów będzie można nauczyć się podstaw języka hebrajskiego, poznać tradycyjne tańce izraelskie, posłuchać opowieści o dziennikarstwie znad Jordanu, a także poznać tajniki tradycyjnej kuchni żydowskiej. W ramach wydarzeń towarzyszących będzie można również obejrzeć wystawę zdjęć pt. "Izrael wczoraj i dziś". Szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń, zgłoszeń oraz wpłat pod adresem: www.bliskowschodniekn.blogspot.com oraz na profilu wydarzenia: www.facebook.com/DniIzraelawKrakowie
-
Opowieści o Janie Karskim – 14 maja
Spotkanie poświęcone książce pt. "Tajne państwo" autorstwa Jana Karskiego odbędzie się 14 maja o godz. 18:00 w Fabryce "Emalia" Oskara Schindlera (oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) w Krakowie, ul. Lipowa 4.
Spotkanie zorganizowane jest przez "Klub Kuriera" powstały przy Centrum Dialogu im. Edelmana w Łodzi. Klub tworzy grupa młodzieży licealnej, która pod przewodnictwem nauczyciela historii Szymona Pawlaka stara się upowszechniać idee dialogu międzykulturowego, patriotyzmu, ale przede wszystkim, wiedzy o Janie Karskim.
Na spotkaniu będzie można posłuchać hip-hopu oraz fragmentów prezentowanej książki. Kilka egzemplarzy zostanie rozlosowanych wśród uczestników spotkania.
Więcej informacji: www.mhk.pl -
Spotkanie z Göranem Rosenbergiem
28 maja, środa o godz. 19:00, Cheder Cafe na ul. Józefa 36 w Krakowie odbędzie się spotkanie ze światowej sławy pisarzem Göranem Rosenbergiem. Ten pochodzący ze Szwecji dziennikarz, filozof i dokumentalista ma na swoim koncie artykuły w prasie szwedzkiej, (np. "Moderna Tider"), niemieckiej (np. "Neue Zürcher Zeitung", "Süddeutsche Zeitung") oraz amerykańskiej ("New York Times"). Jego najbardziej znane publikacje to "Obowiązki, zysk i sztuka bycia człowiekiem", "Nikt bardziej wolnym być nie może. Ideologie amerykańskie od rewolucji do Reagana". Jako dokumentalista zrealizował filmy takie, jak np. "Czarne miasto z białym domem", z który został nagrodzony w 1990 roku Złotą Nimfą za najlepszy dokument na Międzynarodowym Festiwalu Produkcji TV w Monte Carlo, czy "Goethe i getto", za który otrzymał Czeski Kryształ na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pradze w 1996 roku. Oprócz Krakowa, pisarz pojawi się także na spotkaniu w Warszawie, 27 maja we wtorek o godz. 18:00 w Austriackim Forum Kultury na ul. Próżnej 7/9 - w ramach 17. Dni Książki Żydowskiej Midrasza.
-
"Noc Muzeów" w Krakowie
Już 16 maja o godz. 18:00 startuje kolejna edycja "Nocy muzeów". Przez kilka nocnych godzin miłośnicy kultury, historii i zabytków będą mieli okazję zapoznać się ze zbiorami zgromadzonymi w muzeach i galeriach m.in. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, czy Trójmiasta. Co na tę okazję przygotowały krakowskie centra kultury?
Wystawy stele oraz specjalne pokazy przygotowały m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, MOCAK, Dom Jana Matejki, czy Muzeum Armii Krajowej. Także centra związane z kulturą i historią społeczności żydowskiej przygotowały na tę noc specjalne atrakcje.
Stara Synagoga
19.00 - 1.00
Zwiedzanie wystawy stałej Żydowskie tradycje Zwiedzanie wystawy czasowej Cracovia Iudaeorum 3D Prezentacja filmu Chasydzkie wesele, który przedstawia tradycyjny ślub żydowski odbywający się w 2008 r. w środowisku nowojorskich chasydów bobowskich.Apteka pod Orłem
19.00−1.00 Zwiedzanie wystawy stałej Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim
19.00, 22.00 Muzeum od nowa − emisja spotu poświęconego Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa
19.00 Jak zmieścić życie do walizki? Warsztat dla młodzieży i dorosłych, prowadzenie: grupa edukacyjna Mifgash
20.00 Wieczorny spacer po dawnym getcie (ok. 1,5 h), prowadzenie: Kinga Kołodziejska
22.00 Pieśni getta – zarejestrowany koncert z okazji 70. rocznicy likwidacji getta, projekcja w sali multimedialnej
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
19.00−2.00 Godziny zwiedzania:
20.00 – 23.00 Oprowadzanie po wystawie stałej Kraków – czas okupacji 1939−1945 :
− w języku polskim: 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00
− w języku angielskim: 20.30, 21.30
Pierwszeństwo wstępu będą miały osoby, które dokonały rezerwacji za pośrednictwem strony: www.bilety.mhk.pl
19.00, 21.00, 22.00 Muzeum od nowa − emisja spotu poświęconego Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa
19.00 – 21.00 Pokaz filmu Ocalić od zapomnienia oraz spotkanie z Anną Ptak, bohaterką filmu i Edwardem Smyłą, reżyserem dokumentu
21.00 Oprowadzanie po wystawie czasowej Krakowscy Wyklęci
Więcej informacji na temat "Nocy Muzeów" znaleźć można na stronie: krakowskiemuzea.pl
-
Krakowscy Sprawiedliwi. Motywy, postawy, przesłanie
Wystawa prezentuje sylwetki 16 osób. W tym 14 członków Koła Środowiskowego w Krakowie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata: Stefanii Filo-Wilkosz, Mirosławy Gruszczyńskiej, Artura Króla, Marii Nowak, Marii Rudzkiej , ks. Witolda Stolarczyka, Teresy Dietrich, Augusty Szemelowskiej, Janiny Strychalskiej, Marii Habiniak , Marii Kot, Stefana Miki, Kazimierza Sawickiego, ks. biskupa Albina Małysiaka, jak również rodziców przewodniczącego Koła Krzysztofa Włodarczyka: Zofii i Mariana Włodarczyków.
Bohaterów wystawy różni bardzo wiele: pochodzenie, wykształcenie, religia, światopogląd, poziom zamożności, status społeczny. Łączy ich to, że w latach 1939-1945 pomagali, ryzykując życie swoje i swojej rodziny, bezinteresownie, z różnych pobudek. Czynnikiem konsolidującym te osoby stał się fakt przyznania medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, oraz członkowsko w Stowarzyszeniu.
Wystawa trwa do 9.02.2014
Źródło: http://www.mhk.pl/wystawy/wystawa-krakowscy-sprawiedliwi-motywy-postawy-przeslanie
-
Festiwal Kultury Żydowskiej 2013 w Krakowie: odmieniony, nowoczesny, ciekawy
28 czerwca 2013 r. rozpoczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, który potrwa do 7 lipca. W festiwalowe dni na Kazimierzu można posłuchać różnych koncertów, rozbrzmiewa śpiew synagogalny, muzyka klezmerska, chasydzka czy żydowska muzyka ludowa. Wyświetlane są filmy, przedstawienia i wystawy, można wziąć udział w warsztatach, posłuchać opowieści Żydów o ich kulturze, czy skosztować tradycyjnych żydowskich potraw.
Źródło: http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualnosci/3403,festiwal-kultury-zydowskiej-w-krakowie/ http://www.jewishfestival.pl//
-
„Szoa”. Nowa wystawa w bloku 27. Światło Pamięci dla Avnera Shaleva.
W bloku 27 na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau 13 czerwca otwarto nową wystawę narodową pt. „Szoa”. W uroczystości wzięli udział m.in. premier Izraela Beniamin Netanyahu oraz polski minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Ekspozycja przygotowana została przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Podczas uroczystej inauguracji wystawy dyrektor Instytutu Avner Shalev został uhonorowany „Światłem Pamięci”, nagrodą przyznawaną przez Muzeum za wybitny wkład w edukację o Auschwitz i Zagładzie. Honorowymi gośćmi ceremonii byli ocaleni z Holokaustu, w tym Israel Meir Lau, były naczelny rabin Izraela.
Źródło: http://http://pl.auschwitz.org/m/index.php?option=com_content&task=view&id=1656&Itemid=10//
-
Nowy magazyn waliz i zmiana systemu przechowywania historycznych obiektów
W Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau trwają prace związane z kompleksową modernizacją magazynów na historyczne walizy. Projekt związany jest z szeroko zakrojonymi inwestycjami magazynowymi dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa archiwaliom i zbiorom, stanowiącym materialne świadectwo ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Źródło: http://pl.auschwitz.org/m/index.php?option=com_content&task=view&id=1654&Itemid=10//
-
Koncert muzyki klezmerskiej w ramach "GALICJANER SZTETL" – "DNIA" (29.06)
Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl” organizowane są przez tarnowskie Muzeum Okręgowe oraz Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. Głównym celem przedsięwzięcia jest utrwalanie pamięci o żydowskich mieszkańcach Tarnowa oraz licznych „sztetl” galicyjskich, w których do 1939 roku tętniło wspólne polskie i żydowskie życie. Inauguracja wydarzeń odbywa się w czerwcu, w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze pod Tarnowem, gdzie wczesnym latem 1942 roku Niemcy, zamordowali tysiące Żydów przebywających w Tarnowie. Najistotniejszą częścią podniosłej uroczystości jest wspólna modlitwa duchownych: żydowskiego i katolickiego, za ofiary pogrzebane w Buczynie oraz wszystkich, którzy utracili życie w czasie Holokaustu.
Źródło: http://www.oskdabrowa.pl/
-
Jerozolima tematem przewodnim [email protected] nocą
Jerozolima będzie tematem przewodnim tegorocznej, trzeciej edycji projektu [email protected] nocą. W ramach imprezy, w nocy z 8 na 9 czerwca, zostanie otwartych siedem żydowskich świątyń na krakowskim Kazimierzu. Jak poinformowała podczas wtorkowej konferencji prasowej koordynatorka projektu Monika Elliott, krakowianie i turyści zwiedzą synagogi: Starą, Wysoką, Izaaka, Remu, Tempel, Kupa i Poppera. W ich wnętrzach odbędą się wystawy, koncerty, prezentacje multimedialne. Biorąc udział w tegorocznych wydarzeniach publiczność dowie się więcej o największym mieście i stolicy Izraela, pozna bliżej żydowską kulturę - dawną i współczesną. "Chcemy, aby uczestniczący w wydarzeniu dostrzegli różnice między poszczególnymi świątyniami i aby nie tylko mieszkańcy Krakowa poznali synagogi na Kazimierzu, ale i osoby goszczące w tym czasie w mieście" - powiedział PAP prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie w Krakowie Tadeusz Jakubowicz.
Źródło: http://wyborcza.pl
-
Szawuot - Święto Tygodni (14.05)
14 maja wieczorem rozpoczyna się Szawuot - Święto Tygodni, obchodzone na pamiątkę ofiarowania Mojżeszowi Tory na górze Synaj. Radosnego Szawuot! Szawuot nazywany jest też Świętem Pięćdziesiątnicy, jako że przypada dokładnie w 7 tygodni po świętach Pesach. Inna nazwa to Święto Żniw.
Źródło: http://www.jewishfestival.pl
-
Wystawa murali inspirowanych kulturą żydowską
Artyści z nurtu street artu przedstawili swoje murale inspirowane kulturą i historią żydowską podczas wystawy "Street art po żydowsku", którą można oglądać w Żydowskim Muzeum Galicja na krakowskim Kazimierzu. Jak poinformował kurator wystawy Jacek Kabziński na ekspozycji zaprezentowano wielkoformatowe prace zaprojektowane i wykonane przez specjalnie zaproszonych artystów. Na wystawie zobaczyć można prace takich twórców jak m.in.: Nawer, Dariusz Paczkowski, Mikołaj Rejs, Pikaso, Adam Niburski oraz grupę związaną z krakowską Akademią Sztuk Pięknych w składzie: Jan Kutryba, Weronika Kasprzyk, Paulina Lichwicka i Ola Piórek. W ramach wystawy zaprezentowano również mural na budynku Żydowskiego Muzeum Galicja, którego projekt wyłoniony został w konkursie "Mural na muzeum, muzeum na mural". Jego autorem jest krakowski artysta Marcin Wierzchowski.
Źródło: http://wyborcza.pl
-
25.02.2013,Purim
Poniedziałek, 25.02.2013, godz. 16.00, 'O historii i nie tylko' – zajęcia dla młodzieży Wszystko o święcie Purim!
Purim to radosny czas, który upamiętnia ocalenie perskich Żydów od zagłady, co opisano w Księdze Estery. W tym czasie ludzie się przebierają, w synagodze odczytują na głos historię święta i pałaszują hamantasze - specjalne trójkątne ciasteczka nadziewane dżemem. W czasie zajęć, studiując Zwój Estery, poznamy historię święta Purim i omówimy tradycje purimowe z całego świata. Wydarzenia są częścią programu Muzeum Znaczy Więcej finansowanego przez Dutch Jewish Humanitarian Fund. W języku polskim, wstęp wolny.
Źródło: http://www.judaica.pl/index1.php?zmien_jezyk=PL&podstrona=pm
-
27.01.2013, Rocznica Wyzwolenia AUSCHWITZ
27 stycznia 2013 r. minęło 68 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad rocznicowymi uroczystościami objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. W obchodach wzięli udział byli więźniowie i wyzwoliciele Auschwitz, przedstawiciele rządu i parlamentu Polski oraz Rosji, ambasadorowie i dyplomaci ponad 20 państw, przedstawiciele duchowieństwa, władz regionalnych, samorządów, instytucji i organizacji społecznych, a także wszyscy pragnący uczcić pamięć ofiar niemieckich nazistów. Uroczystości rozpoczęły się w specjalnym namiocie ustawionym na terenie byłego obozu Auschwitz I. Wizualnym symbolem ceremonii był obraz byłej więźniarki obozu, polskiej Żydówki, Haliny Ołomuckiej zatytułowany „Wyzwolenie”. Druga część uroczystości miała miejsce pod Pomnikiem Ofiar Obozu na terenie byłego Auschwitz II-Birkenau. Rabini oraz duchowni różnych wyznań chrześcijańskich wspólnie odczytali psalm 42 z Księgi Drugiej Psalmów, a uczestnicy ceremonii złożyli przy pomniku znicze upamiętniające ofiary Auschwitz. Na zakończenie delegacje Muzeum Auschwitz oraz Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej złożyły kwiaty przy pomniku w miejscu masowych grobów jeńców Armii Czerwonej w Birkenau. Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Dzień wcześniej Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z Przewodniczącym Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Siergiejyma Naryszkinem. Prezydent przekazał mu księgę z 9 tysiącami nazwisk sowieckich jeńców wojennych, ofiar obozu Auschwitz, zaznaczając, że spośród ok. 15 tysięcy jeńców uwięzionych w Auschwitz, są to wszystkie nazwiska, które udało się historykom ustalić.
Źródło: http://pl.auschwitz.org/m/index.php?option=com_content&task=view&id=1613&Itemid=10
IV Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w MDSM w Oświęcimiu 2012 - wystawa pokonkursowa plakatu zorganizowano wspólnie z MDSM w Oświęcimiu. Czynna do 15 marca 2013r.
-
5.10.2012, Przekazanie tory dla BEIT Kraków
Żydowska kongregacja z Włoch przekazała krakowskiej społeczności żydowskiej zwój świętej księgi judaizmu - Tory. W piątek wieczorem podczas pochodu ulicami Kazimierza - dawnej żydowskiej dzielnicy Krakowa - Żydzi prezentowali nowy zwój krakowianom i turystom. Radosny korowód kilkudziesięciu osób, któremu towarzyszyły muzyka i śpiew pieśni żydowskich, zakończył się w Wysokiej Synagodze. Tam przedstawiciele Beth Shalom z Mediolanu uroczyście przekazali zwój Tory wspólnocie Beit Kraków. - To pierwszy zwój Tory, jaki będzie mieć nasza wspólnota. Staraliśmy się o niego od kilku lat - poinformowała prezes Beit Kraków Magda Koralewska. - Nie da się powiedzieć, że zwoje są "bardzo wartościowe", bo są bezcenne. To przedmioty najświętsze w religii żydowskiej. Nauka Tory jest kluczem do żydowskiego życia. Albo życie żydowskie to jest Tora - podkreśliła prezes. Mieliśmy dwie Tory - To jeden z najbardziej emocjonujących i najszczęśliwszych momentów dla naszej społeczności - mówił podczas uroczystości w Wysokiej Synagodze prezes kongregacji Beth Shalom David Ross. Jak tłumaczył, przekazanie zwoju Tory innej kongregacji ma istotne znaczenie dla tożsamości Żydów na całym świecie i jednoczy ich. - Kongregacja Beth Shalom miała dwie Tory. Jedną postanowiliśmy przekazać do Krakowa. Myślę, że nie potrzebujemy dwóch zwojów, jeden nam wystarczy. W naszej religii to wielki honor ofiarować Torę młodej kongregacji, a taką jest Beit Kraków. Poza tym czujemy się związani z Galicją. Mój dziadek pochodził z Galicji - powiedział Ross. Według członka zarządu Beit Kraków Davida Tillesa, judaizm w Krakowie ma się coraz lepiej, czego przykładem jest powstała nowa wspólnota żydowska. - Reformowana społeczność Beit Kraków wypełnia pewną lukę w żydowskim świecie i oferuje coś, czego być może nie mogłaby zaoferować kongregacja ortodoksyjna, a mianowicie równość mężczyzn i kobiet. A to jest ważne w nowoczesnym społeczeństwie - powiedział Tilles. Święta księga judaizmu Tora jest świętą księgą judaizmu, zawiera pięć pierwszych ksiąg Starego Testamentu. Zwoje są przechowywane w synagogach, ich przepisywaniem zajmują się specjalni kaligrafowie. Beit Kraków to społeczność żydowska, która powstała w Krakowie w 2009 r. Jest pierwszą od 67 lat reformowaną społecznością żydowską w południowej Polsce. Jej przewodnikiem duchowym jest rabin Tanya Segal - pierwsza kobieta rabin w Polsce. Jak dotąd Beit Kraków współorganizowało ponad 500 wydarzeń promujących kulturę żydowską w Krakowie.
-
25.10.2012, 18.30, Promocja książki: "Doznać cudu" Trudy Rosenberg
Truda Rosenberg nadal słyszy głosy z przeszłości, które każą jej skakać. Był rok 1941. Studentka pierwszego roku ze Lwowa (wówczas Polska) jechała w bydlęcym wagonie do Bełżca – nazistowskiego obozu śmierci, gdzie zamordowanych zostało pół miliona Żydów. "Skacz dziecko" – powiedziała jedna z ciotek. Truda wyskoczyła z pociągu. Przeżyła. Wszyscy inni członkowie jej rodziny zginęli podczas Holokaustu. Wielu ludzi z narażeniem własnego życia pomagało Trudzie po ucieczce z pociągu. Między innymi była to głuchoniema polska dziewczynka ze wsi, sławny poeta Zbigniew Jasiński w Warszawie oraz fryzjerka, która pomogła Trudzie zmienić jej wygląd, by mniej przypominał żydowski.
Historia Trudy Rosenberg, czołowej psycholog z Ottawy, jest opowiedziana w nowo wydanym pamiętniku "Doznać cudu" (Penumbra Press).
-
25.10.2012
Zakończony Remont
Dobiegł końca trzyletni projekt "Konserwacja pięciu drewnianych baraków dawnego KL Auschwitz II – Birkenau". Był to pierwszy tak duży i kompleksowy projekt konserwatorski przeprowadzony przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i finansowany ze środków unijnych.
W wyniku działań konserwatorów baraki będą mogły być udostępnione osobom odwiedzającym Miejsce Pamięci. — Głównym zadaniem projektu było zachowanie autentyzmu baraków świadczących o tragicznej historii Auschwitz. Wybór baraków więźniarskich przeznaczonych do konserwacji podyktowany był przede wszystkim ich stanem zachowania — powiedział Rafał Pióro, zastępca dyrektora Muzeum.
Trwający trzy lata projekt zaowocował nowymi doświadczeniami, zarówno konserwatorskimi, jak i organizacyjnymi. Zabezpieczenie historycznych baraków wymagało utworzenia interdyscyplinarnego zespołu. Prace wymagały wdrożenia szeregu rozwiązań technicznych uwzględniających prymat zasad konserwatorskich, przede wszystkim: zasady poszanowania substancji zabytkowej, zasady minimalnej ingerencji, zasady odwracalności stosowanych metod i środków, a także zasady odróżnialności elementów pierwotnych i wtórnych.
Obecna na konferencji podsumowującej projekt Małgorzata Omilanowska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, powiedziała w imieniu MKiDN: — Angażowanie się w takie projekty to zaszczyt i obowiązek. Jesteśmy dumni z tego, że mamy w Muzeum ludzi tak zaangażowanych w ten projekt, który tak znakomicie potrafili przygotować i przeprowadzić — podkreśliła.
— Misja zachowania pozostałości Auschwitz, którą rozpoczęli w 1947 r. byli więźniowie, kontynuowana jest przez kolejne pokolenia specjalistów-konserwatorów i dzisiaj — po ponad 60 latach — jest jednym z najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań stojących przed Miejscem Pamięci — powiedział Piotr M.A.Cywiński, dyrektor Muzeum.
Jacek Chrząszczewski, zastępca małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie, zwrócił uwagę na konserwatorską troskę w celu zachowania dla przyszłych pokoleń nie tylko formy ale przede wszystkim oryginalnej substancji obiektów: — Zdajemy sobie sprawę z wielkiego wysiłku, jaki konserwatorzy muzealni wykonali podczas tych 3 lat prac. Wykorzystano znakomicie zachowane materiały archiwalne i niemieckie instrukcje montażu. To bardzo duży sukces — zaakcentował.
Rozwiązania wypracowane w toku realizacji projektu to swoiste przecieranie szlaków na gruncie wciąż mało rozpoznanej dziedziny, jaką jest konserwacja zabytków martyrologicznych. Doświadczenia zebrane w wyniku realizacji projektu już dzisiaj służą przygotowaniu następnych prac konserwatorskich w Miejscu Pamięci Auschwitz.
Projekt realizowany był przy wykorzystaniu środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach XI Priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego realizację umożliwiło również dofinansowanie z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wykorzystanie środków własnych Muzeum.
Autor: 2bart
Źródło: http://pl.auschwitz.org -
25.10.2012
Pociąg Pamięci
termin: 2-14 listopada 2012 r.
12 listopada 2012 r. do Oświęcimia przyjedzie "Pociąg Pamięci" z Francji. Inicjatywa ta organizowana jest przez Martine Quérette z Le Lycée Notre-Dame de Sion oraz Jeana Dujardin, teologa, który poświęcił swoje życie dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu, we współpracy z innymi organizacjami szkolnymi oraz SIDC (Centre de documentation Judéo-chrétien). Pierwszy Pociąg pamięci wyruszył do byłego obozu KL Auschwitz w 1995 r. W tym roku przyjedzie po raz siódmy. Propozycja ta skierowana jest zarówno do dorosłych (nauczycieli, rodziców), jak i do młodzieży. Pociąg pamięci to dwudniowa podróż koleją, podczas której około pięciuset uczniów francuskich szkół średnich wraz z opiekunami uczestniczy w debatach na temat holokaustu i II wojny światowej i może przemyśleć to, co się wówczas wydarzyło. W ciągu dwóch dni w Oświęcimiu mogą bezpośrednio skonfrontować się z miejscem, które tej pory znali jedynie z literatury i podręczników szkolnych.
Źródło: http://www.cdim.pl