Śladami kultury i historii Żydów
-
Słownik
- adar
- szósty miesiąc w kalendarzu hebrajskim, który zazwyczaj przypada w okresie lutego/marca.
- afikoman
- – ostatni kawałek macy spożywany w czasie wieczerzy paschalnej, który przypomina o ofierze pesachowej i powinien być zjedzony przed północą.
- Aguda Israel
- ("Związek Izraela") partia polityczna ortodoksyjnych Żydów, powstała na początku XX wieku w Katowicach; jej członkowie dążyli do utrzymania odrębności wspólnot żydowskich, walczyli z asymilacją; początkowo występowali przeciwko syjonizmowi, z czasem stając się zwolennikami idei utworzenia własnego państwa z językiem hebrajskim jako narodowym, jednak pod warunkiem zagwarantowania przestrzegania zasad Tory.
- aguna
- ("związana węzłem") kobieta, której mąż zaginął, ale z powodu braku dowodu jego śmierci nie mogąca powtórnie wyjść za mąż.
- alija
- ("wznoszenie się") w synagodze wywołanie do publicznego odczytania fragmentu Tory.
- arendarz
- dzierżawca, karczmarz, szynkarz.
- arka przymierza
- ("Aron hadeut", "Aron habrit") Skrzynia Świadectwa będąca przedmiotem czci biblijnej Żydów, zawierająca tablice dziesięciorga przykazań (Ex. 25:10–21).
- aron ha-kodesz
- w synagodze szafa ołtarzowa, w której przechowuje się rodały Tory, w Polsce znajduje się we wschodniej ścianie synagogi.
- aszkenazyjczyk
- Żyd pochodzenia środkowo lub wschodnioeuropejskiego, posługujący się na co dzień językiem jidysz.
- aw
- miesiąc w kalendarzu żydowskim, przypadający zwykle na okres lipca/sierpnia.
- awera
- ("występek") w literaturze rabinicznej termin określający przekroczenie praw halachy; przeciwieństwo micwy.
- babiniec
- ("ezrat naszim") osobne pomieszczenie w synagodze przeznaczone dla kobiet; salka, galeria bądź balkon, często
z osobnym wejściem.
- bar micwa
- ("syn przykazania") uroczystość, podczas której chłopiec po ukończeniu trzynastu lat staje się dorosłym człowiekiem, czyli przyjmuje na siebie obowiązek wykonywania micwot.
- bat micwa
- ("córka przykazania") uroczystość, podczas której dziewczynka, po ukończeniu dwunastu lat, uznana zostaje za dorosłą kobietę, staje się odpowiedzialna za swoje postępowanie w sensie religijnym i etycznym.
- Beit Din
- ("dom sądu") religijny sąd, w skład którego powinno wchodzić co najmniej trzech rabinów.
- beit ha-kneset
- ("dom zgromadzeń") zwyczajowe określenie synagogi, bożnicy.
- beit ha-midrasz
- ("dom nauki") miejsce w którym studiuje się pisma religijne i modli się.
- bima
- ("miejsce wywyższone") w synagodze pulpit, z którego odczytuje się fragmenty Tory i kantor prowadzi modły; w Polsce znajduje się zazwyczaj na środku głównej sali modlitw.
- brit mila
- (przymierze obrzezania) zabieg usunięcia chłopcu w ósmym dniu życia napletka, którego dokonuje mohel, w obecności m.in. sandaka.
- Bund
- Ogólnożydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Rosji i Polsce, partia lewicowo-socjalistyczna założona w Rosji w 1897 roku. Miała charakter antysyjonistyczny (przeciwny ruchowi na rzecz powrotu do Palestyny) i antyreligijny. Walczył o wprowadzenie autonomii kulturowej dla Żydów, chciał powszechnego świeckiego szkolnictwa i ochrony języka jidysz jako narodowego.
- cadyk
- ("człowiek sprawiedliwy") mistrz, rebe, przywódca duchowy gminy chasydzkiej, współwyznawcy wierzyli w jego nadprzyrodzoną moc czynienia cudów i pośrednictwo między nimi a Bogiem.
- chamec
- zakwas, którego spożywanie jest zabronione w czasie święta Pesach.
- chala
- część z rozrabianego ciasta wydzielana dla kapłanów. Tu: kawałek z ciasta na chleb szabatowy, który gospodyni oddziela, a następnie spala w piecu; w Polsce funkcjonowało określenie chałka.
- Chanuka
- ("poświęcenie, odnowienie") 8-dniowe święto świateł obchodzone od 25 kislew (grudzień) na cześć zwycięstwa Machabeuszów nad armią syryjską i oczyszczenia świątyni jerozolimskiej z profanujących ją posągów bóstw.
- chasydyzm
- ruch religijny i społeczny, który narodził się w XVIII wieku, zapoczątkowany przez Izraela ben Eliezera (1700–1760) z Podola, zwanego Baal Szem Tow, który był jego pierwszym przywódcą; celem ruchu była odnowa religijności społeczności żydowskiej; hasydyzm przeciwstawiał się judaizmowi rabinicznemu, głosił radość życia przez ekstazę religijną, taniec i śpiew; każda społeczność skupiała się wokół cadyka.
- chanukija
- współczesna nazwa ośmioramiennego świecznika używanego w święto Chanuki.
- chazan
- kantor prowadzący modlitwy w synagodze podczas nabożeństw.
- cheder
- ("pokój", "sala") elementarna szkoła religijna dla chłopców w wieku od 3 do 13 lat, prowadzona przez mełameda (nauczyciela) w synagodze bądź w jego prywatnym domu; dzieci uczą się tu języka i pisma hebrajskiego, poznają Torę
i Talmud.
- Chewra Kadzisza
- ("błogosławione/święte bractwo") bractwo zajmujące się umierającymi i zmarłymi, jego członkami są zazwyczaj ochotnicy.
- chuppa
- baldachim weselny, pod którym odbywa się ceremonia ślubna.
- cicit
- frędzle umieszczone na rogach tałesu.
- czulent
- danie szabasowe, na które składają się: mięso, ziemniaki i fasola.
- diaspora
- ("wygnanie") wspólnota żydowska mieszkająca poza Ziemią Świętą.
- elul
- miesiąc w kalendarzu hebrajskim, przypadający w okresie sierpnia/września.
- Erec Israel
- Kraj Izraela, nazwa funkcjonująca przed powstaniem państwa Izrael; funkcjonowało również określenie Palestyna.
- etrog
- specjalny owoc cytrusowy tworzący bukiet na święto Sukkot.
- filakteria
- patrz: tefilin.
- frankiści
- zwolennicy Jakuba Franka, członkowie heretyckiej
(w stosunku do judaizmu) żydowskiej grupy religijnej istniejącej od drugiej połowy XVIII wieku do około 1820 roku, głównie na terenach południowej Polski oraz w Czechach, Rumunii i południowych Niemczech.
- gabbai
- (l.mn. gabbaim) opiekun synagogi; drugie określenie: szames.
- gaon
- (l.mn. geonim; "wzniosłość, władza, blask, świetność") wybitny mędrzec.
- Gemara
- ("to co wyuczone, doskonałe) objaśnienia i komentarze do Miszny, część Talmudu.
- geniza
- ("skład/kryjówka") pomieszczenie, najczęściej przy synagodze, w którym przechowuje się nieużywane bądź zakazane księgi religijne; zgodnie z tradycją nie można ich wyrzucać.
- get
- list rozwodowy, według tradycji przekazywany żonie przez męża.
- goj
- najbardziej ogólna nazwa nie-Żydów.
- hagada
- ludowa opowieść o wyjściu Żydów z niewoli egipskiej, snuta przy sederowej wieczerzy w święto Pesach.
- halacha
- ("kierunek drogi", "wędrówka") zbiór religijnych przepisów prawnych, które regulują postępowanie Żydów; zawiera przepisy kultowo-liturgiczne, pokarmowe i inne dotyczące różnych aspektów życia codziennego, które są przestrzegane przez religijnych Żydów; zawiera 613 przykazań, w tym 248 nakazów i 365 zakazów.
- Haszomer Hacair
- ("Młody Strażnik") syjonistyczny ruch młodzieżowy.
- hawdala
- ("oddzielenie") obrzęd na zakończenie szabatu, podczas którego odmawia się błogosławieństwo nad winem, wonnościami i światłem świecy.
- Hitachdut
- Światowa Syjonistyczna Partia Pracy, dążyła do utworzenia świeckiej i demokratycznej gminy w Palestynie,
w diasporze broniła autonomii Żydów.
- ijar
- miesiąc w kalendarzu przypadający na okres kwietnia/maja.
- jad
- wskazówka używana przy czytaniu Tory.
- Jamim Noraim
- ("Dni Lęku") okres między Rosz Ha-Szana
i Jom Kipur, czas rachunku sumienia, skruchy i pokuty.
- jarmułka
- patrz: kipa.
- jesziwa
- ("posiedzenie") wyższa szkoła talmudyczna, w której mogli się uczyć chłopcy od 13. roku życia od ukończenia chederu do momentu ożenku; uczono się analizować i dyskutować teksy religijne; niektórzy uczniowie uzyskiwali smichę ("upoważnienie") uprawniającą do wykonywania zawodu rabina.
- jichud
- – zakaz przebywania dwóch osób przeciwnej płci w jednym pokoju, z wyjątkiem męża i żony, rodziców z dziećmi, osoby dorosłej i dziewczynki do trzeciego roku życia bądź chłopca do dziewiątego roku życia.
- jidysz
- język, którym w większości posługiwali się Żydzi do II wojny światowej. Powstał na bazie języka niemieckiego
i części słów aramejskiego, hebrajskiego, romańskiego i słowiańskiego; zapisywany jest alfabetem hebrajskim.
- jizkor-buch
- księga pamiątkowa, na którą składają się wspomnienia o miejscowościach rodzinnych Żydów, którzy przeżyli Holokaust; ma na celu zachowanie pamięci o ludziach i miejscach, których dziś już nie ma.
- Jom Kipur
- Dzień Pojednania obchodzony dziesiątego dnia tiszri (wrzesień/październik); obowiązuje ścisły post, wszystkie rodzaje prac, podobnie jak w Szabat są zakazane, według tradycji los każdego człowieka, który nie został jednoznacznie określony w Rosz Ha-Szana, rozstrzyga się właśnie w Jom Kipur.
- Jom Tow
- święto, w czasie którego zabronione jest wykonywanie większości prac pospolitych.
- Kabalat Szabat
- uroczystość powitania Szabatu, która odbywa się w piątek w synagodze.
- kabała
- wywodzi się od hebrajskiego słowa "le-kabel" (przyjmować) i oznacza "przekaz, tradycję"; jest tradycją ustną; nauka mistyczno-apologetyczna w judaizmie, rozwinęła się w XII w.; sto lat później ukazało się podstawowe dzieło kabały – Zohar; kabaliści uważali, że prawdziwy sens Biblii zawarty jest między słowami; tudiując ją, będziemy w stanie odczytać sekretną wiadomość, która wpłynie na losy świata; współcześnie oznacza całokształt kierunków, poglądów i tekstów mistyki żydowskiej.
- kadisz
- po aramejsku "święty", modlitwa odmawiana przeważnie po aramejsku, która chwali Boga i wyraża nadzieje na rychłe wybawienie; modlitwa kończy ważne części nabożeństw, jest odmawiana przez żałobników po śmierci bliskiej osoby i w każdą jej rocznicę; do jego odmówienia wymagana jest obecność co najmniej dziesięciu dorosłych mężczyzn.
- kahał
- ("zgromadzenie, kongregacja") żydowska organizacja gminna, której autonomia obejmowała sprawy religii, kultu, sądownictwa, szkolnictwa, pomocy społecznej, a także zbieranie podatków na rzecz państwa.
- kanto
- patrz: chazan.
- kidusz
- ("uświęcenie") modlitwa z okazji szabatu lub innego święta odmawiana nad pucharem wina; składa się z dwóch części: błogosławieństwa nad winem lub chlebem i błogosławieństwa dla Szabatu lub innego święta.
- kaszer
- żywność, którą żydowskie reguły dietetyczne zezwalają spożyć, termin "kaszrut" stosuje się także w odniesieniu do prawidłowości wykonywania pewnych czynności, rytuałów i ceremonii.
- kaszrut
- (hebr. odpowiedniość, zdatność) żydowskie reguły odżywiania.
- ketuba
- dokument sporządzany przy zawieraniu małżeństwa, określający prawa małżonki.
- kirkut
- najczęściej stosowana w Polsce nazwa cmentarza żydowskiego.
- kislew
- miesiąc w kalendarzu hebrajskim, przypadający zwykle na przełom listopada/grudnia.
- kitel
- biała szata żałobna, która symbolizuje całun.
- kohen
- ("kapłan") kapłański potomek z rodu kapłanów Świątyni Jerozolimskiej, dla nich było zastrzeżone wyłączne prawo pełnienia funkcji kultowych, przede wszystkim składania ofiar, współcześnie mają prawo pierwszeństwa do zaszczytu czytania fragmentów Tory.
- kipa
- okrągła czapeczka, noszona przez mężczyzn na znak szacunku wobec Boga, nazywana także jarmułką.
- Kol Nidrei
- (aram. "wszystkie przysięgi") modlitwa odmawiana w wigilię Jom Kipur, która unieważnia wszystkie śluby składane pochopnie i nieświadomie wobec Boga.
- ladino
- dialekt języka hiszpańskiego używany przez Sefardyjczyków, rozpowszechniony w rejonie Morza Śródziemnego, dziś zapisywany głównie alfabetem łacińskim.
- Lag Ba-Omer
- 33. dzień okresu omer, chasydzi i kabaliści obchodzą wówczas wniebowzięcie rabina Szymona bar Jochaja, domniemanego autora Zoharu, czyli fundamentalnego dzieła kabały.
- lewita
- pomocnik kapłański w Świątyni Jerozolimskiej, pochodzący z rodów synów Lewiego.
- lulaw
- ("gałąź palmy") jeden z czterech gatunków roślin tworzących bukiet na święto Sukkot; często określa się tak cały bukiet.
- maariw
- nabożeństwo wieczorne.
- maca
- chleb przaśny upieczony z przechowywanej w suchym miejscu mąki zmieszanej z wodą.
- macewa
- ("pomnik, stela") żydowska płyta nagrobna, najczęściej pionowo ustawiona, często dekoracyjnie płaskorzeźbiona, jej symbolika wskazuje na cechy zmarłego.
- mazal tow/ mazeł tow
- ("powodzenia") pozdrowienie towarzyszące radosnym chwilom.
- mechica
- ("podział") separacja w synagodze kobiet i mężczyzn; czasem określenie ściany oddzielającej dwie sale.
- megilla
- ("zwój") najczęściej określa się tak Księgę Estery, która wciąż zachowuje tradycyjną formę zwoju.
- Melawe Malka
- ("Pożegnanie Królowej") uroczysta uczta wyprawiana po zakończeniu Szabatu, w sobotę wieczorem.
- mełamed
- nauczyciel w chederze.
- menora
- ("świecznik, kandelabr") siedmioramienny świecznik używany w świątyniach żydowskich do oświetlania ołtarzy
i pulpitów modlitewnych; jest jednym z symboli Świątyni Jerozolimskiej i judaizmu.
- mezuza
- ("framuga drzwi, odrzwia") zwitek pergaminu zawierający fragment modlitwy Szema umieszczony w futerale z blachy bądź drewna i przybity do prawej framugi drzwi. W ten sposób Żydzi dosłownie wypełniają nakaz: wypisz je (tj. słowa Tory) na odrzwiach twojego domu i na twoich bramach (Pwt 6,9); ma również charakter talizmanu.
- micwot
- czynności nakazywane przez religię.
- mincha
- modlitwy popołudniowe.
- midrasz
- ("wyjaśnienie, badanie") komentarze do ksiąg biblijnych zawierające normy postępowania, ma formę przypowieści.
- minjan
- kworum dziesięciu mężczyzn niezbędne do odprawiania publicznych modłów w synagodze, niektórych ceremonii religijnych, modlitw (np. kadiszu).
- miszna
- ("powtarzać, nauczać") zbiór nauk prawnych judaizmu, przede wszystkim decyzji prawnych (halachicznych), które zapadały w ciągu wielu wieków; spis precedensów sądowych.
- Mizrachi
- ("wschodni") organizacja syjonistyczno-ortodoksyjna powstała na początku XX wieku; nazwa organizacji jest akronimem słów "Merkaz Rukhani", znaczących "duchowe centrum"; opowiadała się za budową własnego państwa, ale jedynie na religijnych fundamentach; tak rozumiany syjonizm miał uchronić Żydów przed asymilacją.
- mohel
- ("dokonujący obrzezania") mężczyzna wykonujący obrzezanie.
- mykwa
- ("zbiornik wody") łaźnia służąca do rytualnych oczyszczeń ludzi i sprzętów, niegdyś zawierająca źródło wody naturalnej i na tyle głęboka, by można było zanurzyć całe ciało.
- ner tamid
- ("wieczne światło") światełko umieszczone w synagodze w pobliżu aron ha-kodesz; nawiązuje do menory znajdującej się w Świątyni Jerozolimskiej; wieczne światło musi się palić bez przerwy, nawet jeśli w synagodze nikogo nie ma.
- Neszama Jetera
- dodatkowa, wyjątkowa dusza, która zstępuje na wiernych w czasie Szabatu, jest zapowiedzią przyszłego życia.
- ohel
- ("namiot") drewniany lub murowany budynek wzniesiony nad grobem rabina lub cadyka, często prosty, bez dekoracji, mający czcić pamięć pochowanych w nich osób.
- Omer
- okres siedmiu tygodni między drugim dniem Pesach
a dniem Szawuot.
- parsza
- fragmenty Pięcioksięgu Mojżesza czytane w Szabat, na każdy tydzień jest przewidziany jeden.
- parochet
- ozdobna tkanina na aron ha-kodesz, za nią znajdują się rodały Tory.
- parwe
- ("neutralny") potrawy, które nie są ani mięsem, ani produktami mlecznymi, można je spożywać z oboma rodzajami tych potraw.
- Pesach
- zwane również Święto Wyjścia, Święto Przaśników, obchodzone na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej.
- Poalej Syjon
- Żydowska Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza, partia socjalistyczno-syjonistyczna, wspierała emigrację do Palestyny i budowę ustroju socjalistycznego, wprowadzenie autonomii kulturalnej i narodowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie zamieszkiwała największa diaspora
żydowska.
- Purim
- święto upamiętniające uratowanie Żydów, opisane
w Księdze Estery; czas karnawału, przedstawień, gier towarzyskich i zabawy.
- rabin
- ("rabi – mój mistrz") uczony w Piśmie, urzędnik gminy żydowskiej, który jest sędzią w kwestiach prawa żydowskiego, m.in. sprawuje nadzór nad edukacją religijną, pełni funkcję duchowego ojca, doradcy, sędziego i interpretatora prawa religijnego w gminie.
- rebe
- przywódca chasydów, czyli cadyk; również zwrot grzecznościowy uczniów i studentów wobec nauczycieli chederów czy jesziw.
- Rosz Ha-Szana
- Nowy Rok, w którym Bóg dokonuje oceny każdego stworzenia, wówczas zapisuje ludzi w Księdze Życia bądź Księdze Śmierci, ci co do których się waha, mają 10 dni do ostatecznej decyzji, która zapadnie w Jom Kipur.
- sabataizm
- ruch mesjanistyczny w judaizmie w XVII w., uznany za herezję, jego założycielem był Szabtaj Cwi.
- sandak
- mężczyzna, który trzyma chłopca w czasie zabiegu obrzezania.
- sąd rabiniczny
- patrz: Beit Din.
- seder
- ("porządek") rytualna wieczerza organizowana w czasie święta Pesach.
- sefardyjczycy
- Żydzi zamieszkujący najpierw Hiszpanię i Portugalię, a później południe Europy, Bliski Wschód i Holandię, posługujący się w większości językiem ladino.
- Sefer Tora
- zwój Tory spisany na pergaminie.
- Simchat Tora
- ("radość z Tory") świąteczny dzień kończący roczny cykl czytania Pięcioksięgu Mojżeszowego w synagodze i rozpoczynający nowy.
- siwan
- miesiąc w kalendarzu żydowskim przypadający zwykle na przełom maja/czerwca.
- sofer
- ("pisarz") skryba, który przepisywał zwoje Tory i inne religijne teksty w według ściśle określonych reguł.
- sukka
- ("namiot") inaczej kuczka bądź szałas, budowana obok synagogi bądź domu na czas święta Sukkot ("Święta Szałasów").
- syjonizm
- jest narodowym ruchem żydowskim, któremu towarzyszy idea stworzenia państwa żydowskiego w Palestynie oraz zatrzymania procesów asymilacyjnych Diaspory żydowskiej na świecie.
- Szabat
- najważniejsze święto żydowskie obchodzone co tydzień, które rozpoczyna się o zmierzchu w piątek i kończy się w sobotę, gdy na niebie pojawią się trzy gwiazdy, zabroniona jest jakakolwiek praca; czas odpoczynku.
- szacharit
- modlitwa poranna.
- szalom alejchem
- ("pokój wam") tradycyjne po
zdrowienie, zazwyczaj skracane do słowa "szalom"; także początkowe słowa hymnu odmawianego po powrocie z synagogi w piątek wieczorem.
- szames
- opiekun synagogi.
- Szema Israel
- "Słuchaj Jisraelu"; jedna z dwóch podstawowych modlitw żydowskich (obok Szmone Esre). Składa się z trzech fragmentów pochodzących z Tory: Dewarim 6:4–9, Dewarim 11:13–21 oraz Bamidbar 15:37–41.
- szochet
- wykwalifikowany rzeźnik, który zajmuje się ubojem rytualnym.
- szofar
- róg barani, który m.in. w Rosz Ha-Szana wzywa do pokuty.
- sztetł/sztetl
- ("żydowskie miasteczko") gmina żydowska na dawnej środkowo-europejskiej prowincji.
- sztibl
- chasydzki dom modlitwy.
- Talmud
- zbiór komentarzy do Tory, obejmuje halachę – przepisy prawne i religijne, oraz hagadę – interpretacje i objaśnienia tekstu biblijnego w formie przypowieści, składa się z Miszny
i Gemary.
- tałes
- ("tallit") prostokątny szal modlitewny z frędzlami (cicit)
w jego czterech rogach, nakładany przez mężczyzn w czasie porannej modlitwy i w święta, zgodnie z przykazaniem: niech sobie zrobią frędzle na skrajach swoich szat [...] gdy na nie spojrzycie, przypomnicie sobie wszystkie przykazania Pana, aby je wypełnić (Lb 15:38–39).
- taszlich
- ("wyrzucisz") obrzęd symbolicznego oczyszczenia z grzechów, wychodzi się nad wodę i wytrząsa zawartość kieszeni.
- tefilin
- ("ozdoby") inaczej zwane filakterie, czyli dwa skórzane pudełeczka zawierające cztery przepisane przez sofera ustępy biblijne (Wj 13:1–10; 11:16; Pwt 6:4–9; 11:13–21), które rzemieniami przywiązuje się do lewego przedramienia i do górnej części czoła; noszony przez dorosłych mężczyzn podczas porannych modlitw w dni powszednie.
- Tora
- – nazwa obejmuje jednocześnie Pięcioksiąg: Sefer Bereszit (Księga Rodzaju), Sefer Szemot (Księga Wyjścia), Sefer Wajikra (Księga Kapłańska), Sefer Bamidbar (Księga Liczb), Sefer Dewarim (Księga Powtórzonego Prawa) i w szerszym znaczeniu całą naukę tradycyjną.
- Waad Arba Aracot
- ("Sejm Czterech Ziem") powstał w 1581 w Lublinie jako walne przedstawicielstwo ludności żydowskiej dla całej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, które podejmowało decyzje dotyczące wszystkich obszarów żydowskiego życia, skupiało przedstawicieli Wielkopolski, Małopolski, Wołynia i Rusi (dla Litwy powstało odrębne przedstawicielstwo), obradowało podczas wielkich jarmarków: latem w Zasławiu i Jarosławiu, zimą we Lwowie i Lublinie; sejm ten obradował do 1764 roku.